Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti z prehistorie

 

Balada o Alosaurovi
 
     Alosaurus žil ve Wyomingu před 145 000 000 lety. Dostal pojmenování Velký Al. V mokrém období se narodil ve hnízdě z vajíčka. Samice zaslechla hlas svých potomků. Potom jim pomohla ven z hnízda. Za 7 let byl Velký Al dospělý. Obýval svět s obřími zvířaty. V té době žil i Stegosaurus.
Vyrůstali ve vzájemných soubojích. Existovali i jiné druhy dinosaurů. Matka odvedla potomky na bezpečné místo. Nový svět onoho dinosaura byla zátopová oblast ve Wyomingu. Živil se malou kořistí. Matka se vydala na lov. První mládě ulovil masožravý dinosaurus. V mládí měřil Al 3 metry. Živil se místo hmyzu dinosauřím masem.
     V blízkosti se pásla jiná býložravá zvířata. Samice jiného druhu dinosaura se starala o své potomky. Kolem šel Stegosaurus. Opodál byla jiná zvířata. Ty se snažil ulovit Velký Al. Nedohnal je. Učil se lovit ze zálohy. Stádo býložravých dinosaurů hledalo pastvu. Velký Al unikl dravcům a ocitl se v močálu. Zdechliny byly požírány ptačími dinosaury. Uprostřed bylo bílé solné jezero. Zde postupují stáda dinosaurů. Býložraví velcí dinosauři putovali na jih
     Bylo horko a sucho. Al byl starý 5 let. Vycítil, že 1 dinosaurus je nemocný. Ihned obklíčil stádo a snažil se ho odtud dostat. Al byl několikrát zraněn. Horko vykonalo své. Zápach krve přivábil další dinosaury. Další byla samice onoho dinosaura. Krátké období vydatného vlhka vystřídalo sucho. Býložraví dinosauři se pářili. Al byl starý 6 let měřil 10 metrů. Měl červený hřeben na čele. To byla známka pohlavní dospělosti. Al měl v souboji se samicí poranění. Po 5 měsících sucha jsou zvířata slabá a nemocná. V parném vedru našel malé dinosaury. Al byl těžce zraněn těmito dinosaury. Šance na jeho přežití prudce klesly. Al kulhal ještě více. Zranění se nehojilo a zhnisalo. Bylo delší sucho než obvykle. Byli tam malí dinosauři.
     Al zemřel v období vlhka. Měl zranění a byl nemocný. Natáčení filmu trvalo déle než 1 rok.

Pátrání 

      V roce 1991 pátrání začalo. Našel se dráp. Byla prozkoumána jeho kostra. Zemřel na konci jury. V té době žil Stegosaurus. Byl to masožravec jako Rex. V Portugalsku byly nalezeny zkameněliny v roce 1993. Vejce byla zahrabána zeminou. V Portugalsku byla nalezena s mladými uvnitř.
     Starý Al byl dlouhý 8 metrů a vysoký 2,5 metrů. Dospělý byl za 6 až 8 let. Živil se mršinami. V roce 2012 nález býložravého dinosaura. Al běžel 30 m za 1 s. Měl 19 zraněných kostí. Byl agresivní. Trpěl žízní a hladem kvůli zranění..